Değerli Paydaşlarımız,

Migros’un 2017 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına hoş geldiniz. Bu vesileyle, sizlerle birlikte, geçtiğimiz yıla yönelik bir değerlendirme yapma ve önümüzdeki yıla ilişkin beklentilerimizi, planlarımızı paylaşma fırsatını bulduğum için memnuniyet duyuyorum. Bir kez daha hoş geldiniz.

Ekonomik ve Sektörel Değerlendirme

Migros’un değerli ortakları, yeni yıla yeni umutlarla giriyoruz. Yurtdışında gelişmiş ve gelişmekte olan piyasaların geçtiğimiz yıllara kıyasla göreceli olarak daha iyi performans gösterdiği bir yılı geride bıraktık. Amerika’da ve Euro Bölgesinde enflasyon nispeten ılımlı seyretti. Dünya borsaları, artan Şirket kârları ve olumlu büyüme beklentileriyle yeni rekorlar kırdı. Ülkemizde de Borsa İstanbul tüm zamanların en iyi performansını gösterdi ve yeni rekorlara koştu. Türkiye olarak jeopolitik, ekonomik sorunlarımız elbette var, bununla beraber bu sorunlar çözülebilir. Ülkemizin zor bir coğrafyada olduğu doğrudur. Ancak, bu coğrafyada, bu ülkede yaşayan insanlarımız gerektiğinde nasıl birlik olduklarını, tek yürek olduklarını defalarca göstermişlerdir.

Ülkemiz ekonomisi geçtiğimiz yıl %7,4 ile AB, G20 ve OECD ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını kaydetti. Her ne kadar düşük baz etkisi büyümeyi olumlu etkilemiş olsa da Kredi Garanti Fonu gibi etkili araçların kullanılarak reel sektöre kaynak aktarılması ekonominin büyüme performansını iyileştirdi. Yeni istihdam imkânları yarattı. İş dünyasında güvenin tazelenmesine yardımcı oldu. Turizm açısından ise iyileşme belirtileri gördük. Elbette bundan sonra büyümenin sürekliğinin sağlanması önem arz etmeye devam edecektir. Zira, ekonomide ülke olarak kazanımlarımızın sürdürülebilirliği son derece önemlidir. Diğer taraftan, döviz kurlarının da etkisiyle enflasyon çift hanelerde kaldı. Önümüzdeki dönemde enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara dönmesini bekliyorum, Türkiye’nin yüksek büyüme - düşük enflasyon hedefine er ya da geç ulaşacağına inanıyorum. Yüksek enflasyona neden olan sorunlar yapısal reformlarla, doğru teşviklerle ve doğru yatırımlarla çözülecektir. Biz de üzerimize düşeni yapacak yatırımlarımızı sürdürecek ve daha çok çalışacağız.

Stratejiler ve Operasyonel Performans

Migros’un değerli ortakları, geçtiğimiz yıl yaptığım konuşmada Migros’un stratejilerine yön verdiğimiz bir yılı geride bıraktığımızı ifade etmiştim. 2017 yılında ise Migros, stratejik bir hamle ile Kipa’yı devraldı. İlerleyen süreçte Kipa’nın kârlı hale getirilmesi için maliyet odaklı her türlü önlem alındı. Kipa’nın iş süreçleri iyileştirildi, tedarik zinciri, lojistik, kalite, mağaza ve merkez dahil birçok iş sürecinde teknolojik kapasitemiz etkin şekilde kullanılarak Kipa Migros’un müşteri odaklı bakış açısıyla yeniden yapılandırıldı. Diğer taraftan Migros yıl boyunca yeni yatırımlarını da sürdürdü, büyümeye devam etti. Yıl içinde 193 yeni mağaza açıldı. Şirketin portföyüne katılan mağaza sayısı devralınan Kipa mağazaları ile birlikte 350’yi aştı. Migros’un yurt içi ve yurt dışı iştirakleri dahil toplam mağaza sayısı 1.897’ye ulaştı. Güçlü büyüme ile 2017 yılında Şirketin konsolide satışları 15,3 milyar TL’yi aştı ve yıllık satış büyümesi %38,7 oldu. Şirketin faaliyet kârı bir önceki yıla göre gelişme kaydetti.

Geleceğe Yönelik Beklentiler

Migros olarak 2018 yılında gündemimizde yine büyüme ve operasyonel kârlılığın geliştirilmesi olacaktır. Yurt içinde yaygınlığımız artacaktır, önümüzdeki dönemde faaliyet göstermediğimiz il kalmayacaktır. Türkiye’nin her yerinde müşterilerimize hizmet vereceğiz. Bu yıl ayrıca Migros ile Kipa’nın birleşmesini de hedefliyoruz. Bu sayede verimlik artacak ve sinerji yaratacağız.

İşimizi yaparken her zaman “müşterilerimize nasıl daha iyi hizmet verebiliriz?” sorusunun cevabını arıyoruz. Müşteri odaklı bakış, iş yapış şeklimizin en önemli unsuru haline geldi. Migros’un geleceğine ve başarısına olan inancım daha da artıyor. Tüm paydaşlarımızın güveniyle, Migros’un önümüzdeki yıllarda sağlıklı bir şekilde büyüyerek dünyanın sayılı bölgesel gıda perakendecilerinden biri olacağına yürekten inanıyorum.

Saygılarımla,

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı